МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ БЕЗПЕЧНОГО ІНТЕРНЕТУ
Інтернет є частиною нашого повсякденного життя.
Кожен швидко адаптовується до нових технологій і використовує їх для спілкування та знайомства з новими людьми, обговорення подій з друзями, пошуку необхідної інформації для школи чи дозвілля.
Інтернет проник у наше життя і діяльність. Проте в сучасному світі він також є зручним майданчиком для витівок шахраїв та віртуальних маніпуляторів.
Саме тому дуже важливо пам'ятати та дотримуватися правил безпечної роботи в мережі:
Важливо дотримуватись правил безпеки в мережі у період дії воєнного стану:
Чого не робити у жодному разі:
- Якщо хтось із користувачів у мережі просить приватну інформацію (особистий номер телефону чи номер батьків, де батьки працюють, де родина зараз перебуває, яка ситуація в місті, де розміщується військова техніка в місті чи військові об’єкти) — таку інформацію у жодному разі не можна передавати. Навіть, якщо це онлайн-друг, якого дитина знає в реальному житті. Адже зараз дуже часто особисті профілі зламують для отримання інформації, або створюють фейкові профілі.
- Не можна знімати розміщення та пересування військової техніки та військових. Оскільки окупанти можуть переглядати відкриті профілі українців для визначення місця розташування військових для подальшого нападу. А також злочинці можуть намагатись вести листування з дитиною для шантажу чи примушування щодо отримання інформації про розміщення техніки.
- Не знімати місця вибухів та потрапляння снарядів, оскільки окупанти можуть використовувати фото та відео дані, які потрапили до мережі, для коригування подальшого нанесення вогню по місцевості.
- Не переходити за невідомими посиланнями, які були надіслані у приватні повідомлення у будь-якій соціальній мережі чи месенджері. Адже за ними можуть ховатись хакерські атаки.
- Якщо ви переглядаєте та обговорюєте новини з дитиною, варто переконатися у їхній правдивості. Усі новини потрібно перевірити у офіційних каналах комунікації, на офіційних сайтах державних установ, у офіційних телеграм-каналах.
- Якщо дитину автоматично додали до невідомих груп, то важливо відписатись від них та заблокувати їх. А також розповісти про це дорослим.
- Якщо до дитини хтось пише з проханням допомоги або виконати спеціальне завдання, важливо, щоб дитина повідомила про це дорослим. Разом зробити скріншот групи, повідомлень та звернутись до кіберполіції.
Що варто зробити:
Профіль дитини у соціальних мережах варто зробити закритими: щоб писати дитині, переглядати вміст її сторінки могли лише ті, кого дитина додасть у «друзі».
Пам’ятайте, що все, що ми пишемо та публікуємо в мережі, навіть у приватних повідомленнях, назавжди залишається в інтернеті. Тому перед публікацією ще раз оцініть, чи може будь-яким чином ця інформація нашкодити вам або вашим близьким? А під час війни — нашим територіям та захисникам?
Правила інформаційної безпеки під час війни: як захиститись цивільним
- Двухфакторна автентифікація має бути увімкнута скрізь, в усіх сервісах.
- Оновіть паролі та зробіть їх безпечними — мінімум 8 символів, літери великого та малого регістру, цифри та спецсимволи; не повторюйте паролі у різних сервісах.
- Не відповідайте на дзвінки з незнайомих номерів.
- Також для дзвінків найкраще користуватися захищеними Месенджерами, такими як Signal. Дзвінки по мобільній мережі перехопити набагато простіше
- Читати лише офіційні джерела інформації.
- Не довіряти чуткам та пліткам — те що ви або члени вашої родини не бачили на власні очі, варто сприймати максимально-критично.
- Дуже важливо — не можна допустити паніки! Тому будь які панічні пости ігнорувати, та блокувати їх авторів. Паніка — це найстрашніше під час війни.
- Не фотографувати та не викладати в соціальні мережі фото військових, бойових дій, ракет та літаків у небі, результатів обстрілів. Якщо ви вважаєте, що мажте важливу інформацію —повідомте найближчому військовому, бійцю тероборони, поліцейському.
- Якщо можете — допомагайте одне одному та нашим захисникам (це найголовніше). Якщо ви прихистили пораненого захисника — не пишіть й не кажіть цього, передайте інформацію його командуванню (якщо поранений у свідомості та має документи та канал зв’язку) або по наданим вище каналам.
Зробімо інтернет безпечним для наших дітей!